1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Stomatolog dziecięcy

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Tymczasem leczenie zachowawcze powinno być stosowane także w stosunku do mleczaków. Pierwsza wizyta u dentysty nie powinna wiązać się z bólem, dlatego warto zaplanować ją z wyprzedzeniem. Nie różni się ona zbytnio od wizyty u stomatologa osoby dorosłej, jednak pedodonta, czyli stomatolog zajmujący się stomatologią dziecięcą powinien stworzyć odpowiednią, przyjazną atmosferę, aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu. Dzięki takiemu podejściu nie będzie ono bało się kolejnych wizyt  u dentysty. Warto także podkreślić to, że rodzice nie powinni straszyć dziecka dentystą, gdyż przyniesie to opłakane efekty. Ważna jest także właściwa nauka higieny jamy ustnej, począwszy od pojawienia się pierwszego zęba. Dzięki temu będzie można uniknąć próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna umożliwić dziecku zapoznanie się z wyposażeniem gabinetu, a także ze stomatologiem. Zadaniem personelu jest przygotowanie odpowiedniej atmosfery, bez zbędnego stresu. Na pierwszej wizycie nie są wykonywane żadne zabiegi. Rolą rodzica jest przygotowanie dziecka do wizyty – możesz poczytać z dzieckiem książeczki lub zagrać w grę, która porusza tematy związane ze stomatologią.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Ważne jest, by na pierwszą wizytę u stomatologa wybrać się, zanim wystąpią dolegliwości bólowe, na przykład związane z ubytkiem próchniczym.   Jeżeli dziecko ma nadal obawy, nie bój się skorzystać z kolejnej wizyty adaptacyjnej – stomatolog może na niej przeprowadzić przegląd zębów lub wykonać małoinwazyjny zabieg, taki jak na przykład fluoryzacja. Higienistka stomatologiczna może zaprezentować właściwy sposób szczotkowania zębów. Jeżeli dziecko się boi, nie należy potęgować jego lęku. Możesz ustalić drobną nagrodę, taką jak na przykład naklejki czy mała zabawka. Możesz przygotować także dyplom dla dziecka.

Odpowiednie przygotowanie zminimalizuje stres malucha

Przede wszystkim zadbaj o to, by właściwie wybrać czas wizyty. Jeżeli dziecko będzie zbyt zmęczone, albo rozespane, wówczas nie będzie chciało współpracować ze stomatologiem. Wizytę poprzedź odpowiednim przygotowaniem – poczytaj z dzieckiem książeczki o wizycie u stomatologa lub zobaczcie bajkę, poruszającą ten temat. Pamiętaj o tym, by nie straszyć dziecka, ale też nie okłamywać go, że nie będzie bolało. Możesz obiecać dziecku drobną nagrodę. Lepiej jednak, by nie były to słodycze. Może to być książeczka, dyplom lub mała zabawka.

Przebieg wizyty adaptacyjnej

Jeżeli dziecko dobrze pozna gabinet oraz stomatologa, będzie czuło się bezpieczniej. Przy konieczności wykonania zabiegów chętniej będzie współpracować niż w przypadku znalezienia się w nieznanym mu dotąd otoczeniu. Zwróć uwagę na to, jak personel gabinetu odnosi się do twojego dziecka – opiekuńcze i spokojne podejście zaprocentuje lepszą współpracą dziecka ze stomatologiem. Jeżeli pomimo odpowiedniego nastawienia i właściwej atmosfery dziecko nie współpracuje, wówczas lepiej jest odstąpić od przeprowadzenia zabiegu i umówić się po raz kolejny, by oszczędzić dziecku negatywnych przeżyć.

Zabiegi stomatologii dziecięcej

Pedodoncja jest dziedziną stomatologii, która prężnie się rozwija. Dzięki stomatologii dziecięcej mamy możliwość dbania o zęby dziecka już od pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej. Choć podstawą zdrowia zębów malucha jest codzienna higiena jamy ustnej, to jednak istnieją zabiegi, które pomagają dbać o zęby.

Fluoryzacja

Jednym z zabiegów stosowanych u dzieci jest fluoryzacja. Wzmacnia on szkliwo poprzez dostarczenie fluoru. Stomatolog nakłada preparat z fluorem na zęby dziecka przy użyciu pędzelka. Przez dwie godziny po zabiegu najmłodsi pacjenci powinni unikać jedzenia i picia, aby fluor wbudował się do szkliwa. Zabezpiecza to zęby przed działaniem kwasów. Zabieg powinno wykonywać się dwa razy w roku, jeżeli zaś dziecko ma skłonność do próchnicy, to częstotliwość powinna być większa.

Lakowanie

Kolejnym zabiegiem, często wykonywanym u dzieci jest lakowanie. Polega ono na pokryciu szczelin w zębie specjalnym preparatem, czyli tak zwanym lakiem. Lakowanie chroni przed osadzaniem się resztek pokarmowych w szczelinach zęba. Jest to jeden ze sposobów zapobiegania próchnicy zęba, rozwijającej się na powierzchni zęba. Szczeliny zęba często trudno doczyścić z resztek pokarmowych, mimo starań i zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Zabieg ten jest bezbolesny i krótki, dlatego nadaje się na jedną z pierwszych wizyt. W przypadku wystąpienia próchnicy można wykonać tak zwane lakierowanie poszerzone, polegające na opracowaniu ubytku, a następnie wypełnieniu go lakiem lub wypełnieniem kompozytowym.

Czy warto lakować wyżynające się zęby stałe?

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto lakować zęby, to odpowiemy: tak! Zabieg ten pozwala na zapobieganie wystąpieniu próchnicy u dzieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, które nie potrafią jeszcze dokładnie umyć zębów. Uważnie obserwuj pojawienie się kolejnych zębów w jamie ustnej dziecka.

Kolorowe wypełnienia w zębach

Zęby mleczne należy leczyć. U dzieci najczęściej stosuje się kolorowe plomby, dzięki czemu dziecko może wybrać kolor wypełnienia. Zmniejsza to jego stres w czasie zabiegu, a także pozwala zwiększyć zaangażowanie dziecka.

Dlaczego warto skorzystać z kolorowych wypełnień?

Wypełnienie ma także znaczenie przeciwpróchnicze. Jony fluorkowe i jony cynku zawarte w wypełnieniu mają działalnie bakteriostatyczne. Kolorowe wypełnienia są trudnościeralne, co zwiększa ich trwałość. Plomby w mleczakach nie tylko ładnie wyglądają, lecz także i motywują dziecko do dbania o zęby.

Podcinanie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka może być zalecone ze względu na przyczyny ortodontyczne, takie jak na przykład diastema pomiędzy górnymi jedynkami, a także ze względu na przyczyny logopedyczne. Podcięcie wędzidełka przy użyciu lasera jest zabiegiem krótkim, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym

Sprawdź także: Stomatologia zachowawcza