1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Protetyka

Protetyka cyfrowa zębów

Dzięki rozwojowi technologicznemu, także w protetyce można zastosować najnowocześniejsze rozwiązania, jakie przynosi protetyka cyfrowa. W naszej klinice skorzystać można ze skanera wewnątrzustnego 3Shape, który przedstawia dokładny, cyfrowy obraz zębów pacjenta. Umożliwia to między innymi dobranie najwłaściwszego koloru uzupełniania, by współgrało ono z naturalnymi zębami pacjenta. Protetyka cyfrowa pozwala także na ocenę warunków zgryzowych pacjenta, co ułatwia dopasowanie rozwiązania protetycznego do potrzeb pacjenta. Niewątpliwym jej atutem jest fakt, że dzięki protetyce cyfrowej można na przykład zaprojektować koronę protetyczną, a następnie przesłać projekt do frezarki, co skraca czas trwania zabiegów protetycznych.

 

protetyka stomatologiczna zęba

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

protetyka stomatologicznaProtetyka stomatologiczna przez wiele osób kojarzona jest głównie ze sztuczną szczęką. Tymczasem dzięki prężnemu rozwojowi tej dziedziny i współpracy z innymi dziedzinami stomatologii, protetyka proponuje nowoczesne rozwiązania. Głównym zadaniem protetyki jest uzupełnianie braków zębowych pacjenta, a także poprawa wyglądu zębów dla osiągnięcia dobrego efektu estetycznego.

Protetyka korzysta z nowoczesnych metod, między innymi cyfrowych, by pacjent mógł wybrać najlepszą dla niego metodę uzupełnienia braków zębowych. Jest to ważne ze względów estetycznych, ale nie tylko. Wydawać by się mogło, że utrata pojedynczego zęba nie wpłynie na kondycję pozostałych. Tymczasem już nawet jeden wyrwany ząb, doprowadza do zmian w układzie stomatognatycznym.

Co powodują braki zębowe?

Po wyrwaniu nawet jednego zęba może dojść do przemieszczenia się zębów, które sąsiadują z luką zębową. Zęby mogą się rozchwiać, zmniejsza się wydolność żucia i mogą wystąpić bóle zębowe. Brak zęba powoduje narażenie dziąseł na urazy, zwłaszcza przy spożywaniu twardych produktów. Zęby przeciwstawne do zębów usuniętych mogą się przesuwać, zaś to może doprowadzić do ich utraty. Braki zębowe zaburzają prawidłową wymowę, dlatego zawsze przed ekstrakcją zęba należy rozważyć, czy wszystkie możliwości leczenia zęba zostały wykorzystane. Jeżeli jednak wyrwanie zęba jest nieuniknione, wówczas od razu należy zastosować rozwiązania protetyczne.

czym jest korona protetycznaZ jakich rozwiązań protetycznych można skorzystać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, choć protetyka kojarzy się głownie z protezami, to jednak istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które mogą zastąpić protezę ruchomą, potocznie zwaną sztuczną szczęką. Rozwój technologii sprawił, że dziś z łatwością można uzupełnić braki zębowe przy użyciu koron czy mostów protetycznych. Rosnącą popularnością cieszą się także wypełnienia inlay i onlay, które pozwalają na dokładne wypełnienie ubytku i wzmocnienie zęba. Z kolei wkłady koronowo-korzeniowe stosowane są przy zębach mocno zniszczonych, by przywrócić ich funkcjonalność. Warto wspomnieć także o tym, że protetyka ściśle współpracuje z implantologią, na przykład przy uzupełnieniach metodą All on 4 czy All on 6.

Protetyka stomatologiczna – korony i mosty

Wśród najpopularniejszych rozwiązań protetycznych wymienić można korony, które stosowane są sytuacji uszkodzenia naturalnej korony zęba. Dzięki koronie można także skorygować wygląd zęba, który uległ ukruszeniu, złamaniu czy innemu uszkodzeniu. Przed zastosowanie korony ząb należy wyleczyć kanałowo, zaś następnie na oszlifowanym zębie stomatolog umieszcza koronę, dopasowaną do pozostałych zębów. Korony zębowe stosowane są w przypadku zachowania w jamie ustnej fragmentu naturalnego zęba – na nim cementowana jest korona protetyczna.

Z kolei w przypadku występowania pojedynczych luk zębowych skorzystać można z rozwiązania, jaki jest most protetyczny. Jego założenie wymaga jednak oszlifowania dwóch sąsiadujących z luką zębową zębów. Stanowić one będą filary mostu protetycznego. Nowym rozwiązaniem są mosty na implantach, które pozwalają na odbudowę nawet całego łuku zębowego przy użyciu czterech lub sześciu implantów.