1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna

O tym, jak ważną rolę pełni profilaktyka stomatologiczna, mówi się coraz więcej. Profilaktyka to zapobieganie chorobom zębów oraz przyzębia. Dlaczego jest tak ważna? Dzięki właściwej higienie jamy ustnej zminimalizować można ryzyko wystąpienia różnych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Podstawą profilaktyki stomatologicznej jest codzienna higiena jamy ustnej, a także regularne kontrole zębów u stomatologa.

Dbaj o zęby codziennie!

Aby utrzymać właściwą higienę jamy ustnej przede wszystkim należy pamiętać o codziennym myciu zębów. Co najmniej dwa razy dziennie należy myć zęby, pamiętając o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, a także o czyszczeniu języka i wypłukaniu jamy ustnej specjalnym płynem do płukania ust, najlepiej niezawierającym alkoholu. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomogą także profesjonalne zabiegi higienizacyjne, z których skorzystać możesz w gabinecie stomatologicznym.

Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym

W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomóc mogą także zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Należą do nich:

  • Skaling – polega ona na usuwaniu kamienia nazębnego, który zalega na zębach. Dzieje się to przy użyciu urządzenia emitującego ultradźwięki. Metoda ta nie uszkadza szkliwa zębów, jednocześnie pozwalając na usunięcie stwardniałej płytki bakteryjnej. Osadzanie się kamienia nazębnego może być przyczyną pojawienia się brzydkiego zapachu z ust. Skaling najczęściej jest zabiegiem bezbolesnym, jednak u niektórych osób może się pojawić nadwrażliwość, wymagająca podania znieczulenia miejscowego. Dzięki regularnemu stosowaniu skalingu można zapobiec paradontozie. U palaczy skaling powinien być wykonywany przynajmniej raz na kwartał, by uniknąć brązowego osadu na zębach, który powstaje u osób palących nałogowo.
  • Piaskowanie – po skalingu najczęściej stosuje się piaskowanie zębów, polegające na usuwaniu powierzchniowych przebarwień na zębach, które powstały na skutek działania kawy, herbaty czy papierosów. Piaskowanie jest bezbolesne i bezpieczne, przeprowadza się je przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, które czyści zęby pod dużym ciśnieniem przy użyciu mieszanki wody i dwuwęglanu sodu. Ostatnim etapem piaskowania jest polerowanie powierzchni zębów. Warto pamiętać o tym, by po wykonaniu skalingu i piaskowania zachować białą dietę przynajmniej przez dwa dni, dzięki czemu efekt zabiegu będzie trwalszy.
  • Fluoryzacja – kolejnym zabiegiem profilaktycznym, stosowanym w gabinecie stomatologicznym jest fluoryzacja. Polega ona na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Preparat twardnieje, tworząc przezroczystą powłokę. Zęby po fluoryzacji są wzmocnione i bardziej odporne na działanie kwasów. Fluoryzację warto przeprowadzać dwa razy w roku, najlepiej po wcześniejszym usunięciu przebarwień i płytki nazębnej. Lakierowanie zębów można wykonywać częściej, jeżeli istnieje zwiększone ryzyko występowania próchnicy, a także przy nadwrażliwości zębów.

Rola profilaktyki stomatologicznej

Zapobieganie chorobom zębów i próchnicy jest bardzo ważne. Oprócz regularnych kontroli u stomatologa, które powinny odbywać się dwa razy w roku, należy pamiętać także o właściwej higienie jamy ustnej. Jeżeli pomimo starannej pielęgnacji zauważysz niepokojące objawy, takie jak zaciemnienia na zębach, zaczerwienienie dziąseł, nadwrażliwość na pokarmy zimne i ciepłe czy ból pojawiający się przy leczeniu, wówczas jak najszybciej wybierz się na wizytę kontrolną do stomatologa.

Dowiedź się więcej o: Stomatologia zachowawcza