1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Ortodoncja

ortodoncja cyfrowaOrtodoncja cyfrowa

Dzięki skanerowi 3Shape, programowi Trios 3D Orthodontics oraz drukarce 3D leczenie ortodontyczne w naszej klinice przebiega przy wsparciu technologii cyfrowych, które gwarantują precyzję leczenia oraz oszczędzają czas!

Ortodoncja

Etymologia słowa „ortodoncja” ma swoje początki w języku greckim. Jest to połączenie dwóch słów: „orthos” – co oznacza dosłownie „prosty” oraz „odous” czyli ząb. Tym samym, dostajemy bardzo prostą definicję tego, czym dokładnie zajmuje się ortodoncja: prostowaniem zębów. Jest to jednakże spore uogólnienie, jeśli chodzi o współczesną ortodoncję. Ortodoncja bowiem zajmuje się także korygowaniem oraz szeroko pojmowaną profilaktyką, jeśli chodzi o leczenie wad zgryzu. Jeśli chodzi o to, co jest głównym zadaniem ortodoncji, to z całą pewnością możemy wskazać tutaj zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia różnego rodzaju chorób jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest także to, że proste i zdrowe zęby, w dość dużym stopniu są w stanie poprawić nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że jeśli chodzi o dobór aparatu ortodontycznego, to zawsze jest to kwestia bardzo indywidualna i w dużej mierze zależna od decyzji pacjenta oraz jego potrzeb.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

leczenie ortodontyczne

Jeśli mówimy o leczeniu ortodontycznym, musimy zacząć przede wszystkim od tego, że dzieli się ono na kilka etapów. Aby leczenie takie przyniosło pożądany efekt, w żadnym wypadku nie można pominąć żadnego z nich.

I etap – Wizyta konsultacyjna

Pierwszym etapem jest odbycie wizyty konsultacyjnej. Wykonywane są na niej szczegółowe badania, które mają na celu to, aby ortodonta wiedział, z jakim przypadkiem ma do czynienia. Dzięki nim, będzie mógł on też bardzo dokładnie poznać potrzeby pacjenta. Ortodonta bada zatem nie tylko zęby, ale też dziąsła oraz zgryz. Ocenie poddane zostają poddane takie rzeczy jak symetria twarzy, czynności oddychania, połykania czy mowy, jak również to, w jaki sposób funkcjonują stawy skroniowo-żuchwowe. W czasie pierwszego etapu leczenia, lekarz ortodonta pobiera także wycisk, który przeznaczony będzie do gipsowych modeli uzębienia. Wykonywana jest także dokumentacja fotograficzna oraz RTG zewnątrzustne i zewnątrzustne. Dopiero po przeprowadzeniu tych wszystkich czynności, ortodonta jest w stanie przygotować odpowiedni plan leczenia w oparciu o zebrane dane.

II etap – Plan leczenia

Podczas drugiej wizyty, lekarz ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia ortodontycznego. Zawiera on nie tylko informacje związane z metodami leczenia, ale też wskazany zostaje czas trwania takiego leczenia. Także na drugiej wizycie, w porozumieniu z lekarzem ortodontą, pacjent wybiera odpowiedni dla własnych potrzeb aparat ortodontyczny. Leczenie ortodontyczne dochodzi do skutku tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pacjent w 100% zaakceptuje plan, który został mu przedstawiony i podpisze zgodę na rozpoczęcie procesu leczenia ortodontycznego. Już na tym etapie leczenia pacjent wie, jaki będzie czas i zbliżony koszt leczenia.

III etap – Założenie aparatu

Trzeci etap leczenia ortodontycznego to przede wszystkim mocowanie aparatu do zębów. Do tego celu wykorzystywany jest specjalny klej. To, co należy z całą mocą podkreślić, to fakt, że jest to zabieg zupełnie bezbolesny, aczkolwiek czasochłonny. Precyzja oraz dokładność, jeśli chodzi o montowanie aparatu to kluczowe czynniki, które będą definiowały to, czy aparat spełni swoją funkcję.

IV etap – Wizyty kontrolne

Nie możemy mówić o prawidłowo przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym, jeśli nie wskażemy tego, jak duże znaczenie mają wizyty kontrolne. To one stanowią podstawę, jeśli chodzi o kolejny etap leczenia. W czasie tych wizyt ortodonta m.in. reguluje aparat w taki sposób, aby dopasować go do zmian, które przy jego pomocy mają zostać osiągnięte. Pod żadnym pozorem nie można pominąć wizyt kontrolnych u ortodonty. Ich zaniedbanie może doprowadzić do sytuacji, w której leczenie zostanie przerwane.

V etap – Zdjęcie aparatu

W piątym, czyli przedostatnim etapie, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne, przeprowadzane jest m.in. zdjęcie aparatu ortodontycznego. W tym celu zamki, rurki lub pierścienie aparatu odklejane są mechanicznie. Jest to zabieg niezwykle krótki, trwa on zaledwie kilka minut i jest bezbolesny. Następnie zęby oczyszcza się z pozostałości kleju, którym przymocowane były elementy aparatu ortodontycznego.

VI etap – Leczenie retencyjne

Ostatnim etapem, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne, jest tzw. leczenie retencyjne. Innymi słowy, chodzi przede wszystkim o to, aby utrzymać i utrwalić osiągnięte efekty. Do tego celu wykorzystuje się aparat retencyjny. Ma on postać drucika, który montuje się na stałe po wewnętrznej stronie zębów. Aparat taki należy nosić zarówno w dzień, jak i w nocy. W przypadku leczenia retencyjnego wizyty kontrolne są znacznie rzadsze: pierwsza z nich powinna odbyć się po 3 miesiącach, zaś kolejne – po około 6 miesiącach.

Leczenie ortodontyczne jest przeprowadzane w przypadku wad zgryzu, jednakże może także być stosowane dla uzyskania efektu ładnego uśmiechu.

Aparat ortodontyczny – czym jest?

Dla osiągnięcia efektu ładnych i prostych zębów należy się liczyć z koniecznością założenia aparatu ortodontycznego. Na szczęście rozwój technologii także w dziedzinie ortodoncji sprawił, że możemy wybierać spośród różnych typów aparatów ortodontycznych. Mogą one mieć formę nakładek lub też zamków, które mocuje się na zęby. To zróżnicowanie umożliwia indywidualne dopasowanie metody leczenia ortodontycznego do potrzeb pacjenta.

Typy aparatów ortodontycznych:

Aparaty metalowe

aparaty ortodontyczne metalowe

Klasyczne aparaty metalowe – należą one do najczęściej stosowanych aparatów stałych, do zębów przykleja się zamki, do których przy pomocy ligatur (gumek) mocuje się specjalny drut, mający wywrzeć właściwy nacisk na zęby;

 

 

 

Aparaty ortodontyczne ceramiczne

aparaty ortodontyczne ceramiczne

Klasyczne aparaty kosmetyczne – stosowane są u osób, dla których estetyka aparatu ma duże znaczenie, są one mniej widoczne niż aparatu metalowe. Wśród nich wyróżnić można aparaty ceramiczne, porcelanowe o mlecznych zabarwieniu, a także kryształowe i szafirowe, które są przezroczyste. Przy tego typu aparatach często wskazana jest biała dieta, by uniknąć przebarwień aparatu

 

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące – są to nowoczesne aparaty ortodontyczne Damon, pozwalające na osiągnięcie szybkich efektów. System ten wyróżnia się małą inwazyjnością, rzadszymi wizytami, a także prawie nieodczuwalnym bólem.

 

INCOGNITO

Aparaty lingwalne INCOGNITO

Aparaty lingwalne – jest to typ aparatów niewidocznych, zamki przymocowywane są do wewnętrznej, licowej powierzchni zęba. Leczenie aparatami ling walnymi jest krótsze i może być stosowane zarówno u dorosłych, jak również u młodzieży i dzieci. Aparaty lingwalne są bardzo komfortowe i mogą być stosowane przy leczeniu różnego rodzaju wad zgryzu.

 

Clear Aligner

nakładki Clear Aligner

Nakładki Clear Aligner – mają formę przezroczystych szyn, które nakłada się na zęby i nosi przez co najmniej 20 godzin dziennie. Nakładki są niewidoczne na pierwszy rzut oka i wygodne. Po pewnym czasie nakładki wymienia się, o czym decyduje ortodonta. Również po leczeniu ortodontycznym Clear Aligner należy nosić aparat retencyjny w celu utrwalenia efektu prostowania zębów. Okres retencji przy tego typu aparatach wynieść może nawet do trzech lat.

 

 

 

Aparaty dla dzieci

aparaty ortodontyczne dla dzieciAparaty ruchome – u dzieci przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe stosować można aparaty wyjmowane. Dziecko powinno nosić je przez kilka do kilkunastu godzin dziennie w porze nocnej i w ciągu dnia. O leczeniu aparatami ruchomymi zawsze decyduje ortodonta.

 

Czy wiek pacjenta ma znaczenie, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów, którzy noszą się z zamiarem podjęcia leczenia ortodontycznego, jest to, które dotyczy tego, kiedy należy zgłosić się na takie leczenie. Prawdą jest, że nie ma jednoznacznie określonego wieku pacjenta, w którym powinien on zdecydować się na podjęcie leczenia. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że jeśli chodzi o najlepszy czas na leczenie ortodontyczne jest okres pomiędzy 10 a 12 rokiem życia. To właśnie w tym czasie następuje zdecydowanie najszybsza przebudowa kości. W tym czasie też zdecydowanie też najbardziej intensywnie rozwijają się szczęki. W dużej mierze, właśnie z tych powodów, leczenie ortodontyczne u dzieci przebiega zdecydowanie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych. Nie możemy jednak zapominać o tym, że współczesna ortodoncja daje bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o leczenie dorosłych.

Sygnały, które sugerują, że powinniśmy się zgłosić do ortodonty

Bez względu na wiek pacjenta, są pewne sygnały, które mogą sugerować, że powinniśmy się zgłosić do ortodonty. Nie zawsze jest jednak tak, że każda z wymienionych przyczyn, będzie determinowała podjęcie leczenia ortodontycznego. Musimy jednak wiedzieć, na co zwrócić największą uwagę. W przypadku dzieci najważniejszymi symptomami, które definiują potrzebę konsultacji ortodontycznej są:

 • występowanie asymetrycznych rysów twarzy (szczególnie w przypadku nadmiernie wysuniętej lub cofniętej brody)
 • zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych
 • nieprawidłowa wymowa
 • różnego rodzaju dysfunkcje języka
 • ciągle otwarte usta
 • zatrzymane zęby

Z kolei jeśli chodzi o dorosłych, najczęstszymi symptomami, które mogą definiować konieczność odbycia konsultacji ortodontycznej są:

 • asymetryczny uśmiech
 • niewłaściwa wielkość szczęk
 • ubytki zębowe
 • zgrzytanie zębami
 • ścieranie się zębów
 • zęby zatrzymane
 • niewłaściwe położenie szczęki w stosunku do żuchwy

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego niezbędne jest wyleczenie wszelkich ubytków próchnicowych, które pojawiły się w zębach. Jest to bardzo ważne, gdyż w czasie leczenia ortodontycznego trudniej jest zadbać o higienę jamy ustnej, co w niektórych przypadkach może powodować szybkie powiększanie się ubytków w zębach. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zalecane jest także wykonanie higienizacji jamy ustnej. Skaling przeprowadzony przed leczeniem ortodontycznym pozwala na usunięcie stwardniałej płytki nazębnej przy użyciu ultradźwięków. Następnie wykonuje się piaskowanie, które wygładza zęby i usuwa pozostałe zanieczyszczenia. Ostatnim etapem higienizacji jest polerowanie zębów.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego wykonać można zabiegi kosmetyczne, które poprawią wygląd zębów.   Zabiegi stomatologii estetycznej, zalecane po zdjęciu aparatu to:

 • wybielanie zębów – przy użyciu metody nakładkowej bądź też w gabinecie stomatologicznym poprawi wygląd zębów, rozjaśniając ich kolor;
 • poprawa kształtu zębów – jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu zębów, możemy skorzystać z możliwości korekcji, jaką daje wykorzystanie licówek bądź koron na zęby;
 • korekta kształtu dziąsła (gingiwoplastyka) – pozwala na przywrócenie ładnego wyglądu dziąsła, zabieg ten wykonywany jest przy użyciu lasera.

Jak dbać o higienę jamy ustnej, kiedy nosimy aparat?

W momencie, kiedy już nosimy aparat ortodontyczny, nie powinniśmy zapominać o zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie ma czego ukrywać: aparat ortodontyczny w dość znacznym stopniu może utrudniać utrzymanie prawidłowej  higieny.  Bez takich akcesoriów jak szczoteczki międzyzębowe, specjalne nici dentystyczne, irygatory czy płukanki do jamy ustnej, zachowanie właściwej higieny jamy ustnej może być trudne. Lekarz ortodonta na pewno udzieli nam właściwych wskazówek związanych z tym, jak tych przedmiotów używać, jeżeli będziemy mieć wątpliwości.

 

Masz pytania na temat ortodoncji? Przeczytaj nasz poradnik ortodontyczny.