1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Mosty protetyczne

Protetyka cyfrowa

Mosty protetyczne w protetyce cyfrowej

Dzięki skanerowi zewnątrzustnemu 3 Shape mamy możliwość pozyskania obrazu zębów pacjenta w postaci cyfrowej. Dzięki temu łatwiejsze jest przygotowanie koron lub mostów protetycznych, a także dobranie odpowiedniego koloru. Protetyka cyfrowa umożliwia skrócenie całego procesu przygotowania koron oraz mostów, co przynosi korzyść pacjentom.

Zadania protetyki stomatologicznej

Choć protetyka kojarzy się zwykle z protezami zębowymi, czyli sztucznymi szczękami. Tymczasem dzięki protetyce możliwe jest odtworzenie nawet pojedynczych zębów poprzez korony protetyczne lub też mosty.

Utrata jednego lub kilku zębów powinna pociągnąć za sobą odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych. Efekt taki można osiągnąć poprzez zastosowanie rozwiązań protetycznych, takich jak mosty, korony czy protezy. Dzięki rozwojowi protetyki stomatologicznej korzystać można z coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, które gwarantują doskonały efekt estetyczny. Uzupełnienie braków zębowych jest ważne, ponieważ występowanie luk w zębach może doprowadzić do przesuwania się zębów w łuku zębowym czy obniżenia poziomu kości.  Braki zębowe nie tylko psują estetykę zębów, lecz także upośledzają funkcję żucia.

Czym jest most protetyczny?

Jednym ze sposobów uzupełnienia braków zębowych jest most protetyczny. Jest to stałe rozwiązanie protetyczne, które trwale osadza się w jamie ustnej. Most protetyczny może zostać założony na naturalny ząb, który zostaje oszlifowany i stanowi przęsło mostu. Zaletą mostów protetycznych jest to, że poprawiają komfort żucia, a także wyglądają estetycznie. Stanowią alternatywę dla protez ruchomych. Mosty protetyczne są uzupełnieniami stałymi, co zwiększa komfort ich użytkowania i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Wskazaniami do wykonania mostu protetycznego są braki zębowe, zarówno braki pojedynczych zębów, jak i kilku, które można odbudować. Mosty protetyczne mogą być zastosowane w sytuacjach, gdy nie ma możliwości leczenia implantologicznego bądź wówczas gdy takie leczenie nie jest możliwe ze względu na kwestie ekonomiczne.

W zależności od rodzaju tworzywa wyróżnić możemy:

  • Kompozytowe
  • Akrylowe
  • Metalowe
  • Ceramiczne
  • Metalowo-akrylowe
  • Metalowo-kompozytowe
  • Metalowo-ceramiczne

Zalety mostów protetycznych

Mosty protetyczne są dobrym sposobem na odtworzenie braków zębowych. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i w przypadku większych luk pomiędzy zębami. Mosty poetyczne zapewniają fizjologiczne przeniesienie sił żucia, co gwarantuje większy komfort dla pacjenta niż w przypadku zastosowania protezy wyjmowanej. Argumentem przemawiającym za mostami protetycznymi jest także estetyczny wygląd uzupełnienia. Szkielet mostu zrobiony jest z tlenku cyrkonu lub metalu pokrytego porcelaną. Nie odróżnia się więc on od naturalnych zębów pacjenta, dzięki czemu można swobodnie się uśmiechać, nie martwiąc się lukami zębowymi. Kolejną zaletą mostów protetycznych jest to, że pacjenci lepiej adaptują się do mostów protetycznych niż do protez. Wadami mostów są konieczność oszlifowania zębów sąsiadujących z luką zębową, a także zanik wyrostka zębodołowego pod przęsłem mostu. Aby uniknąć szlifowania zębów oraz zaniku wyrostka rozważyć należy możliwość leczenia implantologicznego.

Jakie rodzaje mostów oferujemy w B2C Dental Clinic?

Nasza praktyka wskazuje, że najczęściej wybierane mosty to mosty porcelanowe na stali lub na złocie, a także mosty pełnoceramiczne. Most porcelanowy oparty na stali daje dobry efekt estetyczny, a jednocześnie koszty leczenia są optymalne, co powoduje, że jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Mosty porcelanowe na podbudowie ze złota dają bardzo dobre efekty estetyczne. Dodatkowym atutem jest biozgodność materiału, co minimalizuje ryzyko alergii ze względu na działalnie bakteriostatyczne. Mosty pełnoceramiczne są rozwiązaniem, zapewniającym doskonałe efekty estetyczne, jednakże wadą jest dość wysoka cena. Tlenek cyrkonu, stanowiący podbudowę mostu nie powoduje uczuleń, więc może być stosowany przez alergików. Ze względu na brak metalu w składzie nie powoduje problemów przy badaniach takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia.

Dzięki możliwościom, jakie daje protetyka stomatologiczna możliwa jest odbudowa zębów, które musiały zostać usunięte. Dzięki osiągnięciom tej dziedziny stomatologii pacjenci mogą się swobodnie uśmiechać, co poprawia ich komfort życia. Mosty protetyczne są rozwiązaniem nawet dla osób, którym brakuje większej ilości zębów. Ważne jest jednak, to że powinny być zachowane przynajmniej dwa zęby filarowe, na których następnie zostanie oparty most.

Masz pytania o mosty? Przeczytaj nasz poradnik: Mosty protetyczne – pytania i odpowiedzi