1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe w Jesionowa Dental Clinic

O gwiazdorskim uśmiechu marzy każdy z nas, dlatego też nic dziwnego, iż licówki porcelanowe cieszą się niesłabnącą popularnością… już nie tylko wśród sław z czerwonego dywanu, ale także pośród wszystkich osób odwiedzających gabinet stomatologiczny. Zanim pacjent zdecyduje się na wykonanie zabiegu, zadaje on szereg uzasadnionych pytań, np. czy licówki są bezpieczne, jakie warunki należy spełnić, aby je założyć, czy też – jak należy o nie dbać? W Jesionowa Dental Clinic rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Dlaczego licówki porcelanowe stały się popularne?

Zaczniemy od zadania pytania, które wydawałoby się, powinno zostać postawione na samym końcu. Niemniej jednak szereg korzyści, wynikających z założenia licówek porcelanowych, wysuwa się na plan pierwszy, w związku z czym, pytanie te traktowane jest jako aspekt najistotniejszy. Wiele osób marzy o pełnym uśmiechu, harmonijnym i spójnym z rysami całej twarzy, bez myślenia o ciągłym skrywaniu wad, np. powstałych szpar między zębami, ukruszeniami, przebarwieniami, czy też nierównościami zgryzu. Nie jest to jedyny powód, dla którego licówki porcelanowe zaskarbiły sobie uznanie wśród pacjentów. Okazuje się bowiem, że sam materiał, czyli porcelana najwierniej odwzorowuje prawdziwe, naturalne uzębienie. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że licówki porcelanowe pochłaniają i odbijają światło, dokładnie tak samo, jak szkliwo zęba. Można więc pokusić się o stwierdzenie, iż są one niewidoczne dla postronnych obserwatorów. Pacjent po zabiegu nie musi więc ukrywać swojego nowego pięknego uśmiechu – wszystko będzie wyglądać bardzo naturalnie. Ponadto, należy także wspomnieć o długotrwałości materiału. Porcelana nie wchłania barwników pochodzących z pożywienia, a co za tym idzie, ulega procesowi przebarwienia. Licówki porcelanowe w zależności od rodzaju są zakładane na okres od 8 do 15 lat.

Licówki porcelanowe a cyfrowe projektowanie uśmiechu

Czy wiesz, że uśmiech z wykorzystaniem licówek porcelanowych można zaprojektować w naszej klinice w specjalnym programie 3Shape Smile Design? To innowacyjne narzędzie, które umożliwia stworzenie wizualizacji nowego uśmiechu pacjenta, jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu i wdrożeniem planu leczenia. Stomatolog, uwzględniając rysy twarzy pacjenta, mimikę, osobowość, karnację skóry, a nawet kolor oczu projektuje w technice 3Shape Smile Design, nowy kształt zębów. W ten oto sposób południowe rysy i pełne usta umożliwiają zaprojektowanie większych licówek, natomiast drobne rysy twarzy i cienka linia warg pozwala na stworzenie mniejszych, delikatnie dłuższych i węższych licówek. Stomatolog, podczas kreacji wizualizacji nowego uśmiechu kieruje się swoim doświadczeniem, niemniej jednak równie chętnie słucha pacjenta i wedle uznania, dostosowuje się do indywidualnych preferencji klienta.

Czy licówki porcelanowe są dla wszystkich?

Licówki porcelanowe nie są dla wszystkich. Nasi specjaliści odradzają ich założenie, w przypadku gdy pacjent ma objawy bruksizmu. Pogłębiony nagryz sprawia, że licówki porcelanowe pod wpływem nacisku kruszą się, odpadają, a co za tym idzie, także niszczą zęby naturalne. W tym wypadku eksperci polecają leczenie ortodontyczne. Długotrwałe noszenie aparatu ortodontycznego i stosowanie się do zaleceń stomatologa leczy objawy bruksizmu. W czasie trwania terapii nasi specjaliści przy pomocy kompozytu odtworzą prawidłową formę zgryzu. Po zakończeniu leczenia, stomatolog wymieni bonding (warstwę żywic kompozytowych) na licówki porcelanowe, które zadbają o zdrowy i piękny uśmiech.
Niemniej jednak istnieją również inne przeciwwskazania do zastosowania licówek porcelanowych. Wśród najważniejszych wyróżnia się m.in. szkodliwe nawyki (obgryzanie paznokci, końcówek od długopisów czy ołówków), zbyt krótkie zęby, wykazywanie dużych skłonności do wystąpienia próchnicy, a także choroby przyzębia i dziąseł.

Krok po kroku, czyli jak wygląda cała procedura?

Wizyta I (konsultacyjna) – podczas niej lekarz przeprowadza badanie stomatologiczne, wykonuje tomografię komputerową, zdjęcie cyfrowe pacjenta oraz cyfrowy skan uzębienia. Na podstawie zebranych danych, specjalista przeprowadza dokładną analizę aktualnego uśmiechu pacjenta, a następnie buduje plan leczenia, zawierający także kosztorys.

Wizyta II – na podstawie stworzonego cyfrowego modelu licówek z naszej drukarki 3D powstaje tzw. WAX-UP, czyli symulacja przyszłego uzupełnienia protetycznego. Dzięki temu nasi specjaliści w oczekiwaniu na właściwe płytki porcelanowe mogą stworzyć tymczasowe licówki z kompozytu. To świetne zabezpieczenie naturalnego uzębienia pacjenta, a także świetna wizualizacja finalnego efektu dla klienta.

Wizyta III – szlifowanie zębów. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu. Podczas wizyty stomatolog usuwa zewnętrzną powierzchnię korony zęba, odpowiadającą grubości przyszłej licówki ceramicznej, która będzie zdobić nowy uśmiech pacjenta. 
Po zakończeniu szlifowania, specjalista przechodzi do pobrania cyfrowego wycisku. Ten następnie wysyłany jest do laboratorium protetycznego, w którym zostanie wykonany model zębów, a co za tym idzie także właściwe licówki porcelanowe. Czas oczekiwania wynosi kilka dni, w których trakcie pacjent nosi tzw. licówki tymczasowe MOCK-UP, stworzone według wcześniej wykonanej symulacji WAX-UP. Dzięki temu pacjent ma czas „zapoznać się” z efektem samego noszenia licówek porcelanowych, zaznajomić się z uczuciem, sprawdzić, czy powoduje on ewentualny dyskomfort. To bardzo istotny etap szczególnie dla naszych specjalistów – zależy nam na tym, aby finalne licówki porcelanowe spełniały indywidualne oczekiwania klienta i jednocześnie zapewniały najwyższej klasy komfort noszenia. W przypadku zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń dotyczących wyglądu płytek stomatolog za pomocą kompozytów nanosi poprawki, np. zmniejsza kształt, długość i szerokość licówek, wprowadza korektę kątów międzysiecznych czy też zmienia przebieg linii brzegowej.

Wizyta IV – cementowanie właściwych licówek porcelanowych. Wizyta ta podzielona jest na dwa etapy:
Wybranie tonacji kolorystycznej cementu scalającego licówkę z zębem
Proces cementowania ostatecznego – przeprowadzany jest przy pomocy cementów dualnych światło-chemoutwardzalnych, które na stałe łączą licówkę z naturalnym uzębieniem. W przypadku wystąpienia nadmiaru materiału stomatolog odcina to, co zbędne i poleruje w taki sposób, aby osiągnąć estetyczny, piękny i prawdziwy wygląd uśmiechu.

Jak dbać o licówki porcelanowe?

Po założeniu właściwych licówek porcelanowych, przez kilkanaście godzin od przeprowadzenia zabiegu należy wystrzegać się skrajnych temperatur, które powodują wystąpienie chwilowej wrażliwości na ciepło i zimno. Jeśli chodzi o same zalecenia pielęgnacyjne, o licówki porcelanowe należy dbać dokładnie tak samo, jak o naturalne uzębienie – zaleca się szczotkowanie trzy razy dziennie przy użyciu miękkiej szczoteczki, odpowiedniej pasty i letniej wody oraz użytkowanie irygatora bądź szczotkowanie zębów jest obligatoryjne przy każdym myciu zębów. Ponadto, pacjent powinien zgłaszać się dwa razy w roku na wizyty kontrolne do stomatologa, w celu usunięcia powstałego osadu i kamienia.