1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Korony

Protetyka cyfrowa zębów

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego 3Shape daje nam możliwość uzyskania cyfrowego obrazu zębów pacjenta, dobrania odpowiedniego koloru oraz ustalenia indywidualnych warunków zgryzowych pod przygotowanie korony protetycznej. Po zaprojektowaniu korony projekt przesyłany jest do frezarki, która wycina ceramiczną koronę! Skraca to czas oraz zwiększa precyzję! 

protetyka stomatologiczna zęba

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

protetyka stomatologicznaBraki zębowe to problem, który pojawia się po ekstrakcji zęba. Rozwiązaniem tego problemu zajmuje się protetyka stomatologiczna. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zęba lub jego rozległym uszkodzeniu. Protetyka stomatologiczna może pomóc zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych,  całkowitego bezzębia, a także w przypadku, gdy naturalny ząb jest zachowany, lecz uszkodzony. Braki zębowe należy uzupełniać, gdyż pozostawienie luk pomiędzy zębami może spowodować przesuwanie się zębów oraz doprowadzić do utraty kolejnych.

czym jest korona protetyczna

Czym są korony protetyczne?

Jednym ze sposobów odtworzenia mocno zniszczonego zęba są korony protetyczne. Mają one zastosowanie w przypadkach, gdy nie ma możliwości odbudowania zęba przy użyciu materiałów kompozytowych. Korony protetyczne zalecane są także w przypadku złamań zęba oraz dużych przebarwień, które psują estetykę uśmiechu. Korona protetyczna zakładana jest na naturalny ząb i cementowana na stałe w jamie ustnej. W przypadku braku zęba możliwe jest także umieszczenie korony zębowej na implancie, umieszczonym w kości żuchwy lub szczęki.

Co warto wiedzieć o koronach protetycznych?

protetyka

Założenie korony protetycznej wiąże się z koniecznością oszlifowania zęba. Przed założeniem korony pobierany jest wycisk, na podstawie którego protetyk przygotuje odlew korony. Zakładana jest ona na kolejnej wizycie, przed jej założeniem zakłada się koronę tymczasową, by chronić oszlifowany ząb. W przypadku mocnego zniszczenia tkanek zęba zalecone może zostać leczenie endodontyczne oraz wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, by umożliwić umieszczenie korony protetycznej na zębie.

Z jakich koron protetycznych korzystamy w B2 Dental Clinic?

Nasi pacjenci mogą skorzystać z różnych rodzajów koron protetycznych. Oferujemy:

Korony cyrkonowe

Korony cyrkonoweKorony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu (korony pełnoceramiczne) – korony pełnoceramiczne są rozwiązaniem doskonałym estetycznie i są bardzo wytrzymałe. Biokompatybilność tego rozwiązania sprawia, że nie powodują one żadnych uczuleń. Ich ścieralność nie odbiega od naturalnej ścieralności korony zębowej. Ponadto wykonanie korony pełnoceramicznej nie zaburza badań takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Jedyną wadą koron pełnoceramicznych jest wysoka cena.

Korony porcelanowe na metalu

korony porcelanowe na metaluKorony na podbudowie metalowej – zaletą tej korony jest dobra estetyka zęba i umiarkowana cena. Korony porcelanowe na podbudowie ze stali są szczelne, trwałe i wytrzymałe. Dzięki tym właściwościom można uzyskać dobry efekt estetyczny przy optymalizacji kosztów leczenia. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej są jednymi z częściej wybieranych koron protetycznych.

Korony porcelanowe na podbudowie ze złota – szkielet tej korony jest stworzony ze złota i pokryty porcelaną. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo dobra estetyka oraz zmniejszenie ryzyka występowania próchnicy, ze względu na bakteriostatyczne właściwości złota. Korona na podbudowie ze złota ma lepsze właściwości mechaniczne niż korona na podbudowie ze stali. Dodatkowo biokompatybilność sprawia, że ryzyko wystąpienia alergii jest zmniejszone. Niestety wykorzystanie złota jako szkieletu korony powoduje, że cena tego rozwiązania jest dość wysoka.

Korony akrylowe

Korony akrylowe – stosuje się je jako korony tymczasowe po oszlifowaniu zęba przed zacementowaniem właściwej korony. Charakteryzują się niską wytrzymałością mechaniczną i niską estetyką. Z tego względu nie są wykorzystywane jako uzupełnienia protetyczne i stanowią jedynie osłonę dla oszlifowanego zęba, przed założeniem właściwej korony.