1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Diagnostyka radiologiczna – pytania i odpowiedzi

Czym jest pantomogram?

Pantomogram potocznie nazywany jest zdjęciem panoramicznym. Na zdjęciu widać struktury zakrzywione szczęki i żuchwy. Zdjęcie pantomograficzne umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i powinno być wykonywane co dwa lata. Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog przeprowadza konsultację z pacjentem, a także analizuje zdjęcie pantomograficzne, które pomaga opracować plan leczenia. Wykorzystanie panotomogramu pozwala także na bardziej precyzyjną diagnostykę.

W jakich sytuacjach go wykonujemy?

Pantomogram ma zastosowanie w wielu różnych dziedzinach stomatologii, między innymi w implantologii czy endodoncji. Sprawdza się przy wykrywaniu próchnicy, niewidocznej w normalnym badaniu, a także pod koronami protetycznymi. W chorobach dziąseł pantomogram pozwala na ocenę zaniku kości, zaś w endodoncji pantomogram pokazuje wszystkie korzenie zębów i ewentualne nieprawidłowości.
Pantomogram używany w B2 Clinic pozwala na wykonanie zdjęć w ciągu kilkunastu sekund. Promieniowanie RTG jest obniżone, zaś zdjęcie od razu wyświetla się na monitorze komputera, co pozwala stomatologowi na dokładną ocenę zdjęcia. Wykorzystanie pantomogramu skraca czas leczenia.

Czym jest CBCT?

CBCT jest nowoczesną metodą tomografii komputerowej. Pozwala na obrazowanie twarzoczaszki przy użyciu mniejszej dawki promieniowania. Jedno badanie CBCT może zastąpić punktowe zdjęcia zębów, a także pantomogram czy cefalometrię. CBCT wykorzystywane jest w różnych dziedzinach stomatologii, między innymi w endodoncji, periodontologii, implantologii czy ortodoncji.
CBCT pozwala na dokładne planowanie przebiegu leczenia, a także na ocenę potencjalnego ryzyka. Pokazuje zarówno tkanki miękkie oraz struktury kostne. Tomografia CBCT jest bezpieczna dla pacjenta i nieinwazyjna.

Kiedy należy wykonać zdjęcie RVG?

Zdjęcie RVG pozwala na zbadanie niewielkiej przestrzeni wewnątrzustnej. Zwykle obejmuje od jednego do trzech zębów. Jest wykorzystywane w endodoncji, gdyż pozwala na dokładne zbadanie kanałów zęba. System radiowizjografii MyRay RXDC HyperSphere pozwala na szybkie wykonanie zdjęć zęba. Dzięki możliwości wyświetlenia zdjęcia na monitorze, stomatolog może zaplanować i omówić przebieg leczenia. Zdjęcie punktowe wykonuje się między innymi w przypadku poszukiwania próchnicy ukrytej, przy ocenie szczelności starych wypełnień. Uwidacznia także zmiany zapalne i pomaga w ustaleniu przyczyn dolegliwości bólowych. W B2 Clinic zdjęcia RVG wykonywane są bezpośrednio przy fotelu pacjenta, co skraca czas wizyty i zwiększa precyzyjność zabiegów.

Czym jest cefalometria?

Zdjęcie cefalometryczne pozwala na obrazowanie twarzoczaszki. Najczęściej stosuje się je w ortodoncji dla diagnozowania wad zgryzu czy ustalenia planu leczenia. Cefalometrię stosuje się w protetyce stomatologicznej oraz chirurgii.