1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Diagnostyka radiologiczna

Leczenie stomatologiczne wykorzystuje również metody stosowane w innych dziedzinach medycyny. Jedną z nich jest diagnostyka radiologiczna, która pozwala na ocenę stanu zębów, tkanek około wierzchołkowych szczęki i żuchwy, a także stawu skroniowo-żuchwowego oraz zatok szczękowych. Część zmian, powodujących choroby zębów, jest nie do wykrycia w czasie standardowego badania stomatologicznego. Niektóre urazy czy zatrzymane zęby mogą mieć wpływ na kondycję pozostałych zębów w jamie ustnej. Dzięki diagnostyce radiologicznej można dostrzec to, co jest ukryte – na przykład torbiele czy guzy.

Promieniowanie rentgenowskie odkryto w 1895 roku, dzięki czemu w medycynie można było je wykorzystać do diagnozowania chorób i urazów wewnętrznych. Dzięki diagnostyce radiologicznej można wykrywać złamania, ciała obce czy zmiany chorobowe w ciele. Radiologia jest stosowana w wielu różnych dziedzinach medycyny, między innymi w stomatologii.

Rodzaje zdjęć w diagnostyce radiologicznej

W naszej klinice przeprowadzamy całą gamę badań radiologicznych, które pomagają zaplanować proces leczenia, a także kontrolować postępy leczenia, na przykład implantologicznego. Wśród różnych rodzajów zdjęć radiologicznych wymienić można zdjęcia wewnątrzustne. Rozróżniamy zdjęcia przylegające, obejmujące swoim zasięgiem zwykle trzy zęby, a także zdjęcia zgryzowe pomagające w ocenie położenia niewidocznych zębów, czy skontrolowania wad zgryzu. Na zdjęciach przylegających łatwiej zaś ocenić stan zęba oraz jego korzeń. Z kolei zdjęcia zewnątrzustne stosowane są przy ocenie uszkodzeń twarzoczaszki, a przykład na skutek urazu bądź choroby. Diagnostyka radiologiczna jest niezbędnym elementem planowania leczenia implantologicznego, dzięki niej można ocenić stan tkanki kostnej oraz warunki anatomiczne.

W naszej klinice wykonujemy zdjęcia pojedynczych zębów, zdjęcia pan tomograficzne, tomografię zatok, szczęki i żuchwy, a także zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki posiadaniu własnej pracowni radiologicznej możemy usprawnić przebieg procesu leczenia i wszystkie badania radiologiczne wykonać od razu w jednym miejscu, bez konieczności szukania specjalnego gabinetu przez pacjenta.

Kiedy zalecane jest RTG zębów i kości?

Diagnostyka radiologiczna stosowana jest przy różnego rodzaju urazach. Zalecana jest również w procesie diagnozowania chorób przyzębia, tkanek kostnych czy stawu skroniowo-żuchwowego. Przy użyciu badań diagnostycznych można rozpoznać także próchnicę, torbiele czy ubytki pooperacyjne. Diagnostyka radiologiczna jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Promieniowanie w przypadku pojedynczego badania RTG nie jest szkodliwe. Badań powinny unikać kobiety w ciąży. Badania radiologiczne pozwalają na szybkie wykrycie zmian chorobowych, co sprawia, że można szybko rozpocząć proces leczenia i osiągnąć  lepsze efekty.

Badanie jest krótkie – w przypadku zdjęcia wewnątrzustnego kliszę umieszcza się w ustach pacjenta, który przytrzymuje ją palcem. Badanie zaś przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. Z kolei zdjęcie zewnątrzustne wymaga pozycji leżącej. W przypadku wykonywania zdjęcia pantomograficznego pacjent stoi nieruchomo, zaś aparat krąży wokół jego głowy.

Dowiedź się czym jest pantomogram – czytaj więcej.