Zarówno całkowite, jak i częściowe braki w uzębieniu wywołują szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Pacjenci zmagający się z takim problemem powinni czym prędzej skonsultować się ze specjalistą, który przygotuje plan leczenia. Jednym z częściej wykorzystywanych rozwiązań nowoczesnej stomatologii są protezy umieszczane w jamie ustnej na stałe. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Proteza stała – co to?

Proteza stała to, jak już sama nazwa wskazuje, proteza umieszczona w jamie ustnej na stałe. Proteza jest przykręcana i nie ma możliwości jej wyjmowania ‒ w przypadku protez ruchomych pacjent ma taką możliwość. Omawiane uzupełnienia mogą być stosowane zarówno w przypadku częściowego, jak i całkowitego bezzębia. Plany leczenia implantologiczno-protetycznego przygotowywane są indywidualnie i dostosowywane do potrzeb konkretnego pacjenta.

Inne rodzaje uzupełnień stałych

Jakie inne rodzaje stałych uzupełnień wyróżniamy? Wymienić tutaj możemy:

Korony zębowe ‒ korona protetyczna może zostać umieszczona na zębie nieestetycznym, złamanym, bardzo zniszczonym bądź słabym. Celem założenia korony jest wzmocnienie zęba, jego ochrona, a także poprawa estetyki uśmiechu. Zewnętrzna część korony najczęściej wykonana jest z porcelany, wewnętrzna może być wykonana również z porcelany lub z metalu, szkła bądź innych materiałów. Jak wygląda leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem korony protetycznej? Przede wszystkim ząb musi być zdrowy bądź po leczeniu kanałowym. Jeśli ząb jest bardzo słaby, można umieścić wkład z włókna szklanego. Krok kolejny to oszlifowanie korony zęba własnego pacjenta i nałożenie korony protetycznej. Korona przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Mosty protetyczne ‒ mosty to stałe uzupełnienia wykorzystywane w przypadku braku jednego bądź kilku zębów. Most zbudowany jest z filarów i przęsła. Filary to korony, które umieszczone są na odpowiednio oszlifowanych, sąsiadujących z luką zębową zębach pacjenta. Pomiędzy filarami znajduje się przęsło, czyli korony, które uzupełniają brakujące zęby. W przypadku omawianego uzupełnienia stałego, pacjent musi mieć własne zęby, na których będzie można umieścić filary. Jeśli pacjent nie ma zębów własnych, na przykład brakuje mu zębów od 5 do 8, zastosować można implanty.

Implanty ‒ implant to tytanowa śruba, która wszczepiana jest w kość szczęki ‒ śruba zastępuje korzeń zęba. Na implancie umieszczona jest korona. Wymienione uzupełnienia wykorzystywane są w leczeniu braków częściowych i całkowitych w uzębieniu ‒ w przypadku całkowitego braku uzębienia zdecydować się można na protezę opartą na implantach.
Jak wygląda zabieg? Stosowane jest znieczulenie miejscowe. Specjalista nacina dziąsło, a następnie, z wykorzystaniem specjalnego wiertła, wykonuje w kości otwór, w którym umieszcza implant. Implant musi zrosnąć się z kością. Po kilku miesiącach implantolog umieszcza w jamie ustnej śrubę gojąca, która umożliwia regenerację błony śluzowej. Gdy już tkanki są zregenerowane, implantolog umieszczona koronę, a pacjent może cieszyć się nowym zębem i pięknym uśmiechem.

Podsumowanie

Zarówno niewielkie, jak i całkowite braki w uzębieniu, warto czym prędzej uzupełnić. Dobrze też skonsultować się ze specjalistą w przypadku ukruszenia zęba bądź nieestetycznie wyglądającej korony. Pacjenci do wyboru mają różnego typu protezy umieszczane w jamie ustnej na stałe, między innymi są to implanty, korony oraz mosty protetyczne.