Według badań opublikowanych na w wydaniu maj/czerwiec 2013r. „ Issue of General Dentisrty“ jedzenie sera i innych produktów zawierających w swoim składzie nabiał może pomóc chronić zęby przed próchnicą.

Badanie przeprowadzono na 68 pacjentach w wieku od 12 do 15 lat. Naukowcy zbadali pH płytki nazębnej przed i po zjedzeniu sera, mleka i jogurtu bez cukru. Badanych podzielono na trzy grupy gdzie każda z grup spożywała inny produkt przez 3 minuty. Na koniec każdy z badanych popił pożywienie wodą. Naukowcy zmierzyli poziom pH w jamie ustnej każdego z badanych po 10, 20 i 30 min. po spożyciu pokarmu.

Pacjenci z grup spożywających mleko i bezcukrowy jogurt nie wykazali żadnych zmian w poziomie pH w ich jamach ustnych. Natomiast pacjenci spożywający ser wykazali gwałtowny wzrost pH przy każdym z pomiarów czasowych. pH niższe niż 5.5 sprawia, że zęby są bardziej podatne na erozję dlatego też znaczny jego wzrost będzie na pewno korzystniejszy. „ Im wyższe pH (wyższe niż 5.5) tym mniejsza szansa na rozwój próchnicy w zębach“ tłumaczy Vipul Yadav, MDS, główny autor badania.