1 Maja 32/34 96-300, Żyrardów Mon - Fri 8:00-21:00 +48 791 791 412

Leczenie paradontozy – przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców

Choroby przyzębia są powszechnym stanem u osób dorosłych, który powodowany jest przez bakterie zasiedlające biofilm lub płytkę nazębną w jamie ustnej. W niektórych ostrych stanach zapalnych paradontozy stosuje się nawet antybiotyk. Ostatnie badania udowodniły, że ekstrakt z borówki niskiej może zahamować powstawaniu płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi boryka się z problemem zapalenia dziąseł spowodowanym nadmierną ilością płytki nazębnej. Charakterystycznymi cechami zapalenia dziąseł są: zaczerwienienie, obrzęk oraz krwawienie. Pozostawione bez leczenia może doprowadzić do rozwoju paradontozy. Już po kilku dniach płytka nazębna zmienia się w kamień nazębny, który pozostawiony bez leczenia powoduje infekcję rozprzestrzeniającą się poniżej linii dziąsła niszczącą struktury utrzymujące ząb w zębodole. Aby zapobiec temu procesowi dentyści wykonują skaling nad i poddziąsłowy, przepisują specjalne płukanki lub antybiotyki. Z tego też powodu naukowcy postanowili poszukać naturalnych produktów zawierających w sobie właściwości antybakteryjne w odniesieniu do chorób przyzębia.

Przebadano skuteczność borówki niskiej (Vaccinium angustifolium) w zwalczaniu Fusobacterium nucleatum będącej głowną bakterią odpowiedzialną za paradontozę. Rezultaty były nadzwyczaj dobre. Polifenolowy ekstrakt z borówki niskiej skutecznie hamował rozwój Fusobacterium nucleatum oraz jej możliwości tworzenia biofilmu. Ekstrakt ten również skutecznie blokował chemiczne procesy związane z zapaleniem.

Jeżeli chodzi o leczenie paradontozy może to być naprawdę przełomowe odkrycie dla osób borykających się z tym problemem. Należy jednak pamiętać, iż w celu osiągnięcia możliwie najlepszych wyników nie będzie to jedyny lek na paradontozę. Całą terapię należałoby uzupełnić o regularne wizyty kontronle u w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz dentysta zaleci dodatkowo np. skaling zębowy  oraz zaproponuje indywidualny plan leczenia.