Jakie są zalety implantów stomatologicznych ?

1. Brak konieczności szlifowania żywych zębów. Implanty w odróżnieniu od tradycyjnych metod odbudowy braków zębowych w postaci mostów nie wymagają szlifowania zębów filarowych, które często są zdrowe i nie posiadają żadnych wypełnień.
2. Przeciwdziałanie zanikowi kości. Kość w przypadku braku obciążania posiada tendencje do stopniowego zanikania. Implanty działają podobnie do korzeni własnych zębów przenosząc siły żucia na kość szczęki lub żuchwy zachowując w ten sposób jej naturalny kształt
3. Przywrócenie funkcji i wyglądu naturalnego uzębienia. Implanty wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby. Dzięki swojej konstrukcji są na stałe zamocowane w kości i odbudowują poprawne relacje zwarciowe zębów.
4. Zachowanie naturalnej estetyki twarzy. Implanty stomatologiczne dają najlepszą estetykę uśmiechu stanowiąc bardzo dobre podparcie dla tkanek miękkich.
5. Stabilizacja dla protez zębowych. Dzięki zastosowaniu specjalnych zatrzasków możliwa jest stabilizacja protez bez konieczności pokrywania podniebienia akrylem co w znaczny sposób zwiększa komfort pacjenta.
6. Trwałość. Prawidłowo osadzony wszczep oraz prawidłowa higiena jamy ustnej pacjenta wraz z regularnymi wizytami higienizacyjnymi sprawi, że implanty utrzymują się u pacjentów przez długie lata.

Jakie są etapy leczenia implantologicznego ?

1. Konsultacja implantologiczna + wykonanie badania radiologicznego. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej po dokładnym zbadaniu pacjenta oraz analizie tomografii komputerowej (trójwymiarowego zdjęcia szczęki lub żuchwy) tworzony jest plan leczenia dopasowany do potrzeb pacjenta.
2. Część chirurgiczna. Po akceptacji planu leczenia pacjent umawiany jest na zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu implantu. Sam zabieg trwa ok. 30 min i jest całkowice bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Okres integracji implantu z kością trwa od trzech do sześciu miesięcy i po tym okresie instalowana jest śruba gojąca mająca na celu wymodelować dziąsło pod przyszłą koronę.
3. Część protetyczna. W tej fazie pobierane są wyciski szczegółowo odwzorujące relacje zwarciowe wszystkich zębów. Na ich podstawie w labolatorium dobierany jest odpowiedni łącznik na którym zamocowana zostaje korona indywidualnie dopasowana do zgryzu pacjenta.

Jaki jest odsetek niepowodzeń ?

Implanty zębowe to bardzo dobrze udokumentowana dziedzina stomatologii, która nieustannie się rozwija. Na obecną chwilę 98% udokumentowanych przypadków wszczepiania implantów kończy się sukcesem czyli integracją implantu z kością.

Czy wszczepienie implantu boli ?

Absolutnie nie. Cały zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo pacjent ma opcje skorzystania z gazu rozweselającego, który sprawi że poczuje się bardziej zrelaksowany i odprężony.

Czy implantami można zastąpić każdy brak zębowy ?

Zasadniczo tak, jedynym ograniczeniem jest tutaj ilość i jakość kości wyrostka zębodołowego. Wszystko to zostaje potwierdzone po wykonaniu tomografii komputerowej w naszej klinice.

Czy implanty zębowe wymagają wizyt kontrolnych?

Implanty tak samo jak własne zęby wymagają regularnych wizyt kontrolnych połączonych z kompleksową higienizacją jamy ustnej i oczyszczaniem powierzchni wokół wszczepów za pomocą specjalnych skalerów. Takie wizyty wymagane są raz na pół roku w celu utrzymania optymalnego stanu higieny. Oczywiście pacjent również we własnym zakresie powinien dbać o codzienną higienę jamy ustnej stosując różnego rodzaju płukanki, irygatory  oraz szczoteczki międzyzębowe.